Mnogi smatraju da u povratničkim sredinama više ne postoji život, da su povratnici statisti, ali povratničke sredine su zapravo slojevite socijalne sredine, gdje osim teškoća i tuge imate i smijeh i radost – poručio je federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić.
U povratničkim mjestima, kaže, ima socijalnih slučajeva, ali ima i imućnih povratnika.
– Ima onih koji su dobivali donacije, a opet nemaju ni za osnovne potrebe, a ima ljudi koji nikad nisu dobili donaciju, a opet su izgradili bogata domaćinstva. Povratničke sredine su prepune snažnih i poučnih priča o vrijednim ljudima, solidarnosti zajednice i istrajnosti, i nama je osim velikih brojki važno da sva ta ulaganja uvezuje neka ideja i vrijednost, a to je država Bosna i Hercegovina, čiji su povratnici čuvari – naglasio je Ramić.
On je novogodišnjem intervjuu za Fenu analizirao godinu na izmaku, ocijenivši da je Ministarstvo u 2020. godini ostvarilo zacrtane ciljeve te realiziralo značajne projekte koji su poboljšali kvalitet života povratnika, iako je pandemija izazvana koronavirusom otežavala realizaciju i odlaske u povratnička mjesta.
Navodi da je u ovoj godini Ministarstvo nastavilo raditi na izgradnji infrastrukture, smatrajući da je to jedan od najznačajnijih projekata u održivom povratku. U toj oblasti uspjeli su obuhvatiti 84 povratnička naselja i završiti 279 infrastrukturnih projekata.
To podrazumijeva oko 70 kilometara asfaltnog puta, 19 kilometara javne rasvjete u sedam naselja i 22 ulice. U oblasti obrazovnih, kulturnih i sportskih programa završeno je 58 objekata, a za potrebe vjerskih zajednica izgrađeno su ili rekonstruisana 74 objekta vjerskog i sakralnog karaktera, kao i 33 ostala objekta od značaja za širu društvenu zajednicu.
Poseban značaj u sjećanju na žrtve agresije Ministarstvo je dalo kroz doprinos u organizaciji kolektivnih dženaza u Bosni i Hercegovini, posebno u Srebrenici gdje je počinjen genocid, a dodatne aktivnosti su provođene kroz sanaciju i izgradnju pet memorijalnih centara, u Potočarima, Bratuncu, Prijedoru, Vlasenici, Kalesiji. Osim toga, resorno ministarstvo je podržalo izgradnju i 28 drugih spomen-obilježja širom Bosne i Hercegovine.
Ramić naglašavaju da je u održivom povratku, koji se ogleda kroz zapošljavanje i samozapošljavanje, ostvaren napredak u podršci razvoju start-up biznisa.
Osim toga, Ministarstvo je refundiralo troškove za uposlene u prvoj godini rada, a kroz taj program 61 mali obrtnik imao je 98 novouposlenih.
Programom podrške investicijskim projektima podržano je devet malih i srednjih preduzeća što je omogućilo 39 novih radnih mjesta. Sa 48 poslodavaca zasnovano je 86 radnih odnosa za obavljanje pripravničkog staža povratnika sa visokom stručnom spremom.
Programom podrške u borbi protiv pandemije COVID-19 refundirani su troškovi poreza i doprinosa za 120 poslovnih subjekata i 16 vjerskih zajednica čime su obuhvaćena 1.073 zaposlenika povratnika. Svim programima u zapošljavanju podržano je 1.296 zaposlenika.
Također, kroz dodjelu poljoprivredne mehanizacije, plastenika, stajskih objekata, sadnog materijala, nabavka krupne i sitne stoke kao i programom podrške protiv pandemije COVID-19 u proljetnoj sjetvi podržano je 1.076 korisnika pomoći.
Ministarstvo je radilo i na pomoći studentima i učenicima. Kroz Sektor za humanitarne djelatnosti i EU fondove realizirano je nekoliko značajnih projekata za studente, učenike srednjoškolce, ali i porodilje, udruženja, javne kuhinje.
Javnim pozivima za stipendije studentima-povratnicima obuhvaćeno je 686 studenata, dok je za subvencije prevoza učenicima srednjih škola uključeno 640 učenika, povratnika.
U cilju borbe protiv pandemije koronavirusa Sektor za humanitarne djelatnosti i EU fondove obezbijedio je i distribuirao 2.600 prehrambeno-higijenskih paketa u povratničke zajednice, kao i dodjelu finansijskih sredstava za 17 javnih kuhinja koje opslužuju povratnike. Nevladinim organizacijama koje realiziraju svoje programske ciljeve u povratničkim sredinama odobrena su sredstva za 63 udruženja i organizacije.
Više od 350 porodilja sa novorođenčadima dobili su podršku putem javnog poziva za dodjelu novčanih sredstava povratnicama na područje entiteta Republika Srpska. Koordinirani su i projekti sa humanitarnim organizacijama širom BiH.
Sektor za izgradnju i rekonstrukciju stambenih objekata povratnicima, raseljenim osobama i izbjeglicama kroz različite vidove podrške rekonstruisao je ili izgradio 838 stambenih jedinica. Ovaj sektor realizirao je projekt obnove i rekonstrukcije stambenih jedinica iz budžetskih sredstava FBiH, kroz Transfer za raseljene osobe i povratnike, što je odobrila Vlada FBiH putem kojeg su obuhvaćene 274 stambene jedinice.
Nastavljena je realizacija projekata za obnovu i izgradnju stambenih jedinica kroz Projekat ”Regionalni stambeni program BiH”, donatorskim sredstvima završeno je 239 stambenih jedinica. Projektom ”Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnih smještaja putem javnih stambenih rješenja – CEB II”, kreditnim sredstva kod Razvojne banke Vijeća Evrope završeno je 236 stambenih jedinica. Kroz Projekt Saudijski razvojni fond završeno je 89 objekata.
Ministar Ramić je najavio da će u 2021. godini biti nastavljene aktivnosti na realizaciji istih programa i transfera putem kojih je planirana izgradnja ili rekonstrukcija 736 stambenih jedinica.